Adil Pelister Ana Sayfa

Adil Pelister

Adil Pelister

Yönetim Kurulu Başkanı

1962 yılında İstanbul’da doğan Adil Pelister, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü 1983 yılında başarıyla tamamlamıştır. Almanca ve İngilizce bilen, evli ve iki çocuk sahibi olan Adil Pelister, 1987 yılında Beta Kimya San. ve Tic. A.Ş.’yi kurmuş ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

35 yıldır mesleği olan Kimya Mühendisliğini icra eden Sayın Pelister, son 6 yıldır TİM verilerine göre kendi kategorisinde ihracat birincisi ve bölgesinde vergi rekortmeni olmuştur.

Mesleki birikimlerini çeşitli kurul ve kurumlarda Türk sanayisi ve eğitimine aktarmayı kendisine ilke edinmiş ve bu doğrultuda Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), İstanbul Sanayi Odası Kimya Meslek Komitesi, İstanbul Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Geliştirme İhtisas Kurulu , Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye – Almanya İş Konseyi Yürütme Kurulu, Türkiye – İngiltere İş Konseyi Yürütme Kurulu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Kimya Mühendisliği Danışma Kurulu ve Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Müdürlüğü Yönetim Kurulu üyeliklerinin yanında, Türkiye-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de başarıyla yürütmektedir.

Adil Pelister, Nisan 2018 tarihinden itibaren İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş ve Türk İhracatçısının adil, istikrarlı ve güven ortamında ekonomik büyümesine katkıda bulunarak, Türk firmalarının global pazarda önemli bir yere sahip olması için önemli çalışmalar yerine getirmektedir.